Vezető tervezők: Tihanyi Dominika, Kovács Árpád, Szohr Gábor, Németh Nikolett, Cseh Noémi;
Szakági tervezők: Numbernow Studio, Varga Lívia Noémi, Varga István;
Munkatársak: Ungerhoffer Dániel, Pomázi Renáta, Nagy Klaudia, Karácsony Julianna
Itt tölthető le a pályamű
A pályamű a Népliget
megújítási folyamatában az ökológiai, kulturális és társadalmi
megújításra fektet kiemelt hangsúlyt, mely folyamatában megelőzi a
közpark átfogó fizikai rekonstrukcióját.
Őrzendő értéknek tekinti a park spontán erdősülése során kialakult
„parkerdei” karaktert, mely teret engedett a város belső területrészein a
természeti értékek visszatelepülésére. Ennek szellemében a terv a
parkerdei állapotnak a védelmét tűzi célul, miközben
a történeti kert kulcselemeinek – úthálózat, tisztás rendszer –
részleges visszaállítására is javaslatot tesz. A terv a parkot
használati szempontból differenciált zónákra osztja. Ezek között
szerepel, a természetvédelmi nomenklatúra szándékolt használatával,
a természeti értékeket tartalmazó „magzóna”, az ezt védő átmeneti és
puffer zóna, valamint az intenzív rekreációs funkcióknak helyet adó
város zóna. A terv Vajda Péter utca keresztmetszeti kialakítására tett
javaslata nem megfelelő.
A terv értékes javaslata a meglévő burkolt felületek részbeni visszabontásával belső esőkertek, zöldsávok kialakítása, ami a zöldfelületek növelése mellett a különböző parkhasználatok (gyalogos, kerékpáros) elválasztását is szolgálja.
Kiemelkedően értékes javaslat a Dísz tér rendezvénytéri funkcióval való helyreállítása, melyet egy középső zöldsávot tartalmazó kettős sétány kapcsol össze a Mutatványos térrel.
A terv kiemelt figyelmet fordít a park fenntarthatóságára beleértve ebbe mind a természeti, mind a társadalmi fenntarthatósághoz szükséges tennivalókat. A környezeti fenntarthatóság terén a parkban lévő épületek eső- és szürke-vizeinek hasznosítására, a parkban keletkező fahulladék parki bútorok készítésére, faapríték burkolatú séta és futósávok kialakítására vonatkozó javaslat érdemel kiemelést. A Népliget területén létesítendő, a Mutatványosok terén működő faüzemre és műanyag manufaktúrára vonatkozó javaslatot túlzónak (parkidegen funkciónak) tartja a Bírálóbizottság, indokolatlanul növelve a közhasználat elől elzárt területek nagyságát.
A társadalmi fenntarthatóság keretében a célt „hogy a hét minden napján szokássá váljon a Népligetbe járni, nem csak az új felújított állapotában, hanem az odavezető folyamat ideje során végig” megszívlelendőnek tartjuk. A pályázat készítőinek javaslata szerint a liget tervezése, felújítása és fenntartás új típusú városkormányzási modell keretében, a használók, üzemeltetők és a tulajdonosok közötti együttműködések keretében valósulna meg.
A Centenáriumi park területét land art térként javasolja megújítani megőrizve az eredeti parkrész egyes elemeit. A Tölgyfás játszótér felújítását – a használókkal együttműködésben – ugyancsak land art módszerekkel tervezi. Ezzel párhuzamosan a park keleti kaputereiben intenzív rekreációs terek kialakítását – természetes játszótér, pumpapálya – javasolja, mely funkciók mérete és elhelyezése is jó tervezői javaslat.