Vérmező zöldfelületeinek megújítása

Lezárult a Vérmező közpark közösségi tervezés első szakasza

Sikeresen lezajlott a Vérmező közparki felújításával kapcsolatos közösségi tervezési műhelymunka sorozat első szakasza. A Fővárosi Önkormányzat és Budavár Önkormányzata kiemelt céljának tekinti a Vérmező közparki fejlesztését, növényzetének gazdagítását, rekreációs szolgáltatásainak fejlesztését, illetve a helyiek bevonását. A közösségi tervezési folyamat során Buda egyik legnagyobb közparkja körül élők és a parkot használók, civilek, vállalkozók elmondhatták a véleményüket, javaslatokat fogalmazgattak meg a közpark megújításáról. Ennek érdekében a Fővárosi Önkormányzat megbízásából – az I. Kerületi Önkormányzattal partnerségben – közösségi tervezés programsorozat kezdődött 2022. szeptemberében. A program keretében szeptembertől november elejéig találkozhattunk a Vérmezőért elkötelezett érintettekkel, akik részt vehettek egy közösségi sétán a Vérmezőn, majd 4 alkalommal  interaktív workshop sorozaton.

A szeptember elején tartott séta célja részben a figyelem felhívás a tervezési folyamatra, meghívás a közösségi tervezésbe való bekapcsolódásra, másrészt a Vérmező zöldfelületeinek fenntartását és tervezését végző BKM Főkert munkáinak és a parkhasználók előzetes gondolatainak kölcsönös a megismerése.

received_872302857068065

2022. szeptember 22-től kéthetente került sor a közösségi tervezési fórumokra a Vérmezőhöz közeli Márai Sándor Művelődési Házban. A fórumokat a Völgyzugoly Műhely Kft. mediátorai, facilitátorai vezették, az üzemeltető és a tervezési munkával megbízott BKM Főkert valamint a terület kezelését végző Főpolgármesteri Hivatal munkatársai szakértőként segítették a folyamatot. Az egyes workshopokon 25-30 ember vett részt a munkában. Voltak olyanok is, akik mind a 4 rendezvényen részt tudtak venni, de a felépített struktúra alkalmas volt arra, hogy bárki, bármikor bekapcsolódjon a közös gondolkodás folyamatba. Nagy örömünkre sok korosztály, parkhasználó széles és változatos rétege képviseltette magát. Közöttük a területet kutyával látogatók, akik részt vettek a kerüli kutyás etikett megalkotásában is; a kisgyerekes szülők; a Kosztolányi Dezső Gimnázium tanulói, akik a parkhasználattal kapcsolatban igényfelmérést is tartottak az iskolában, s kiválóan képviselték a terület oktatási célú használatának szempontjait; a parkban működő Vagon étterem tulajdonosa; a közelben működő Máltai Szeretetszolgálat képviselője; a parkot használni akaró mozgássérült érdekképviselő szervezet(ek). A fórumokon cél volt, hogy egy demokratikus közegben tudjon kialakulni a párbeszéd, ahol mindenkinek a véleménye számít, mindenkit megillet az „egyet nem értés joga”, ahol nem minősítjük egymást, s ahol eleget beszélünk. A fórumok során a csoportmunkákat egy nyitó- és zárókör keretezte, ami lehetőséget biztosított egymásra és a munkára történő ráhangolódásra, illetve a csoportmunka megismerésére, azokra való reflektálásra.

20221103_195601

A közösségi tervezési alkalmak témái egymásra épültek. Az első összejövetelen átbeszéltük a park jelenlegi értékeit, hogy mitől egyedi, hogy mi különböztetni meg más budapesti parkoktól, illetve hogy mik a megoldásra váró feladatok. A második alkalommal minden csoport ugyanazokkal a - Vérmezőre 2021-ben készült és elfogadott stratégiai dokumentumban található - funkciókkal foglalkozott, melynek eredményeként a közösség fontossági sorrendbe állította a parkban elhelyezhető, új vagy megújítandó pihenési célú fejlesztéseket. A három csoport beszámolója nagyon összecsengett, a meglévő funkciók megerősítése, a parki szolgáltatások, zöldfelületek minőségi javítása, a „túlépítés” megelőzése volt az általános vélekedés. A harmadik alkalommal már az előző fórumon meghatározott funkciók helyét kerestük a BKM Főkert tervező munkatársainak segítségével. A csoportokban felrajzolták például, egy futókör esetleges nyomvonalait; hogy hol lehet a határa integrált kutyás térnek, hol lehet a parkon belül a „kutyamantes” terület; hova kerüljön nyilvános illemhely; hogy hol lehetne kialakítani a zöld környezetben egy munkaállomást; hogy mennyire fontos a tájékoztató táblák, közvilágítás szerepe. Az utolsó novemberi alkalommal újra három munkacsoportban dolgoztunk már a park tervezését érintő részletkérdésekről. Az anyaghasználati munkacsoportban elsődlegesen a sétányok, burkolatok, architektúra elemek minőségével foglalkoztak. A növényalkalmazás munkacsoport a park biodiverzitásának növelésével, vízhasználat kérdésekkel (pl. esőkert) foglalatoskodott. A „legnépszerűbb” munkacsoport fókuszában ezen alkalommal a park házirendje volt a felelős parkhasználatról, a terület integrált kutyás használatának szabályairól.

A negyedik workshoppal egy időre elbúcsúztak a résztvevők egymástól, a folyamattól, s zárásként a BKM Főkert tervezőinek egy-egy gondolatot átadtak, hogy mire figyeljenek a tervezés során. A fórumok során többször elhangzott, de zárásként is hangsúlyozták, hogy a Vérmező egy kialakult park, ahol nem cél a funkciók halmozása, hanem a meglévő karakter megőrzésére kell odafigyelni. A tervezők rendkívül sok muníciót, benyomást kaptak a közösségi tervezési alkalmak során, ami segíteni tudja a tervezési folyamatot. A tervezők a terület koncepciótervének elkészítésére kaptak megbízást a szakmai szempontok és a rendezvénysorozaton elhangozott lakossági jelzések alapján. A tervek több változatban, az eltérő véleményekre is reagálva mutatják majd meg a közpark komplex felújításának lehetőségeit. Az elkészült koncepció tervek várhatóan 2023. I. félévében kerülnek bemutatásra majd egy újabb fórum keretén belül. Itt a résztvevők véleményt formálnának majd az egyes változatokról azok részleteiről.

Ezzel párhuzamosan zajlanak a kerületi önkormányzat támogatásával a közpark halaszthatatlan felújítási munkái. A Szitakötő játszótér gumibrukolat cseréje és a park gyepfelületeinek frissítése idén megvalósult. Jövő év elején a parki kukák és a padok cseréje kerül sor.

received_591123362712685